Home Sekcje Muay Thai

Muay Thai

Muay Thai to sport walki preferujący współzawodnictwo pełno-kontaktowe, w którym przeciwnicy mogą uderzać kolanami i łokciami, używać kopnięć, technik bokserskich, przechwytów, rzutów i obaleń w celu uzyskania przewagi nad rywalem.

W Muay Thai najwyżej stawiani są zawodnicy poruszający się statycznie, idący do przodu, nie unikający walki, uderzający mocno z pełnym skrętem ciała i rotacją bioder. Formuła ta dyskryminuje tymczasem sportowców skaczących (na wzór Kickboxingu czy Boksu amatorskiego), nie podejmujących wymiany kopnięć i uderzeń.

Pomimo, iż dozwolone są wszystkie kopnięcia, w praktyce MuayThai używa się najczęściej kopnięć okrężnych i frontalnych; te drugie, jeżeli są wykorzystywane w defensywie, w celu niedopuszczenia do siebie konkurenta chcącego podjąć wymianę, mogą świadczyć o braku chęci i unikaniu walki przez kopiącego.

Nierozłączną częścią MuayThai jest walka "Pam" (ciało w ciało) bazująca na odpowiednim uchwyceniu rywala w celu zadawania uderzeń w zwarciu kolanami i łokciami.

Lepiej oceniony jest zawodnik, którego techniki w klinczu są zadawane mocniej i dynamiczniej, przy czym biodro kopiącego wykonuje ruch od maksymalnego odstawienia do pełnego wypchnięcia lub rotacji. Natomiast zawodnik, który przystawia miednicę, obejmując lub przełamując przeciwnika w pasie, blokuje goleniem jego nogi w aby uniknąć walki jest uznawany za gorszego. Rzuty i obrócenia w klinczu nie powinny być wykonywane w celu obalaniu przeciwnika. Powinny służyć wypracowaniu wygodnej pozycji do ataku bądź kontry lub w celu obrony przed kopnięciem kolanem. Muszą one być przeprowadzone przy użyciu siły rąk wspomaganej pracą skrętową ciała.

 

 

Techniki te w zależności od regulaminu lub ustaleń komisji sędziowskiej, nie są w ogóle punktowane lub tylko wtedy, gdy rzucający pozostaje w pozycji stojącej po rzucie. Pomimo, że klincz jest cechą charakterystyczną dla Thai-boxingu, w ostatnim czasie obserwujemy ograniczanie go przez sędziów w celu dostosowania do transmisji telewizyjnych, a co za tym idzie częściowe upodabnianie Muay Thai do Kick Boxingu i K 1. Kopnięcie okrężne, w odróżnieniu od Kickboxingu gdzie kopiemy stopą, zadaje się przednia częścią podudzia, nieznacznie zgiętą nogą przy pomocy rotacji bioder i podparte skrętem tułowia.

Charakterystyczne dla Muay Thai są również, twarde bloki przednią częścią goleni i przedramion, przechwyty, uniki poprzez odchylenie tułowia. Źle postrzegane są akcje z Boksu amatorskiego: nadużywanie  uników rotacyjnych, bicie długich serii ,,hakami” na tułów, odskakiwanie i doskakiwanie do przeciwnika. Uderzenia rękami, jeszcze niedawno ograniczały się do zadawania pojedynczych uderzeń lub krótkich mocnych serii ciosów, które jeżeli nie trafiły z pełną siłą i nie wywarły wyraźnego efektu na przeciwniku nie były brane pod uwagę.

Dzięki ciągłej ewolucji Thai boxingu, kibice coraz częściej mogą cieszyć się oglądając wspaniałe wymiany bokserskie, jakby żywcem ściągnięte z pojedynków o tytuły mistrzowskie boksu zawodowego.

 

SPARTAN KNURÓW - Sporty Walki, CrossGym, Siłownia

Adres e-mail:  spartan.knurow@onet.plTelefon: 792 - 425 - 922